Marketing szótár   /   API
API

API


Mi az az API

 

Az API mozaikszó, az angol Application Programming Interface szóból származik. Az API egy olyan alkalmazásprogramozási interfész (alkalmazásprogramozási felület), amely hozzáférést biztosít a szoftveres, és a hardveres erőforrások utasításkészletéhez. Az API- t fejlesztők számára tervezték.

 

Bátor hasonlattal élve: amilyen kapcsolatban van a felhasználó, a felhasználói felülettel (UX), kb. olyan a kapcsolata az APInak a programokkal.

 

Gyakorlati példa:

 

Repülőgéppel indulunk nyaralni. A járatok online oldalán megadunk minden szükséges információt: várost, indulás-, visszatérés dátumot, utazók számát stb., majd kiválasztjuk a megfelelő ajánlatot. Szeretnénk lefoglalni a jegyet, így a légitársaság weboldalára kattintva, megnézzük az adatbázisukban, hogy van e szabad helyük és milyen költségek merülhetnek fel, stb. De van egy másik lehetőségünk is.

 

Nem az adott légitársaság oldalát nézegetjük, hanem egy olyan online utazási szolgáltatás oldalát, ahol a légitársaságok adatbázisából összesített információt kaphatjuk meg. Ebben az esetünkben, az online utazási szolgáltatás oldala az API, aminek kiadjuk a parancsot. Nem tudjuk, mit csinál a háttérben, de az elvégzett utasítás eredményével, a kért válasszal előáll.

 

Ebben az esetben, a következő folyamat zajlik:

application-programming-interface

A folyamat során, nem tudjuk, hogy az API háttérmunkáiban mi történik, milyen mozzanatokat tesz meg a tökéletes, kielégítő válaszért, és igazán nem is érdekel minket, hiszen a gyors választ várjuk és meg is kapjuk.

 

A programozók is hasonlóan gondolkodnak az APIval kapcsolatban: egy utasítást kiválasztanak belőle, hogy elvégezzen egy bizonyos parancsot. Nem érdekli őket, hogy milyen folyamat zajlik a háttérben, csak az utasítás legyen elvégezve.

 

Ezek alapján láthatjuk, hogy az API, időt és energiát spórol meg a programozóknak, hiszen ők csak megadják a parancsot, a platform elvégzi, amire fejlesztik. Az azonos platformra készült alkalmazásoknak hasonló az utasításkészletük, ami a forráskód átláthatóságában, illetve a hibaelhárításban is előnyt jelent.

 

Az API általában nem kötődik  programozási nyelvhez, ami azt jelenti, hogy megfelelő paraméterekkel, bármilyen programnyelvből meghívható. (Programozási nyelv röviden: az ember által olvasható, majd gépi kódra fordítással, a számítógéppel is közölhető)

 

 

 

Milyen típusú API -k vannak?

 

Többféle típusa létezik az APIK- nak az alkalmazásokhoz, webhelyekhez, operációs rendszerekhez online és offline(!).

 

Vannak olyan APIk készletek a windowsban, amelyet az alkalmazások és a rendszer használnak (pl. egyik alkalmazásból a másikba történő másolást az API teszi lehetővé).

Az APIkat a webhelyek is meghatározzák ( pl.: Amazon-, vagy az eBay API lehetővé teszi azt, hogy a meglévő infrastruktúrát, webáruházak létrehozására használják a fejlesztők). 

 

Alkalmazás APIk:

Az alkalmazások esetében, az APIk típusainak köszönhetően, már nem is olyan nehéz és hosszú időt igénylő egy- egy alkalmazás írása. Ha az alkalmazásnak olyan tulajdonságokat is szeretnénk adni, amely a telefon APIja is támogat, akkor erre már nem kell programot írnunk:

 

pl. ha azt szeretnénk, hogy az új alkalmazás a telefon böngészőjét használja, akkor használhatjuk a böngészővezérlő APIját hozzá. Ha pedig frissíti az APIt a platform tulajdonosa, akkor az összes alkalmazás frissül, amelyik ezzel az adott APIval lett elkészítve.  

 

Webhely APIk  -  Google Maps API:

Webhelyek esetében, a legszembetűnőbb a Google térkép. Szinte minden weboldalon megjelenik. Ebben az esetben, az adott weboldal használja, a Google térkép APIját. A Google, a webfejlesztőkre gondolva teszi elérhetővé. Amennyiben a Google frissíti ezt az APIt, akkor minden webhelyen frissül, ahol a térkép megtalálható.

 

Az API 1980 óta segít a hardver-és a szoftverfejlesztésben, de a web APIkat, csak 2000 körül hozták létre.

 

A web APIknak alapvetően két nagy formáját különböztetjük meg

 

  • RPC  API (Remote Procedure Call) 

Jellemzői: többféle művelet egy végponton, POST kéréseket alkalmaz, HTTP caching nincs, struktúrált request/response, a HTTP protokoll lehetőségeit nem használja ki.

 

  • REST API (Representational State Transfer)

Jellemzői: a HTTP protokollra épül: erőforrások cache-elérést alkalmazza, több végpont, erőforrásokat összekapcsolhatunk, használt formátum megadható… a REST API bővíthető és nagyon rugalmas.

 

Operációs rendszer APIk:

Operációs rendszer esetében, ha egy programozó programokat készít, pl. Windows alá, akkor az Windows APIt használja (a Windows API egységes, ezért széles körben használható.)

 

OAuth (ez egy nyílt szabvány engedélyezési folyamatokra), teszi lehetővé nekünk, felhasználóknak, hogy megosszuk fájljainkat egy harmadik fél számára anélkül, hogy adatainkat kiadná. 

 

Különféle szolgáltatások fiókjaival léphetünk be, más szolgáltatások webhelyére külön fiók nélkül: pl.: olvashatjuk rendszeresen a lehetőségeinket egy-egy belépés alkalmával, ahol nem szükséges bepötyögnünk a jelszót sem: pl. bejelentkezés Facebookkal, bejelentkezés Google-lal.

 

Népszerű APIk a Programmable Web szerint, amely közel 16000 APIt követ:

 

  • Google Maps API  mobil eszközökön és asztali böngészőkön való használatra tervezték.  Google Maps API 30 napig ingyen letölthető

 

  • YouTube API-k, a Google API-k lehetővé teszik a fejlesztők számára, hogy a YouTube videóikat és funkcióit integrálják weboldalakba, alkalmazásokba. 

 

  • Twitter APIk a.) A REST API a fejlesztők számára elérhető vele a  Twitter alapvető adatai, b.)Search API pedig lehetővé teszi a Twitter kereséssel, trendekkel kapcsolatos interakció módszereket.

 

  • Amazon termékhirdetési API : hozzáférést biztosít a fejlesztőknek az Amazon termékválasztási és felfedezési funkcióinak eléréséhez.

 

Nem klasszikus APIk, pl. a Facebook API, a Googl Analytics (itt csak egy kód küldi a lekérést), de tartozik hozzá API is, amivel lekérdezhetők az összesített adatok.

 

Offline webalkalmazás megoldása az Offline Application Caching API

Offline webalkalmazás? Ilyen nincs! Vagy web, vagy offline!

De van!

 

Az internet nélkül is elérhető alkalmazások megoldására jött létre, a HTML 5 részeként, az Offline Application Caching API.

Lényege: amikor van internetelérés, akkor az oldalak, Java script fájlok, erőforrások, letöltésre kerülnek (a manifest szöveges fájlnak köszönhetően, ami az erőforrások listáját tartalmazza a webszerveren), majd ha megszűnik a net, akkor az online tartalom helyébe, a lokális másolatok lépnek.  Az offline webalkalmazások kulcsa, a cache manifest fájl.

 

 

API és a biztonság

 

Hogyan teheti biztonságossá az API az eszközeinket? Úgy, hogy engedély - kérésekkel szabályozza egy adott alkalmazás hozzáférését azokhoz a hardveres és szoftveres funkciókhoz, amelyre egyébként nem jogosult.

 

Hol találkozunk ilyenekkel?

Rendszeresen kapunk engedélykérés üzeneteket a tartózkodási helyünket illetően, vagy a kamerahasználattal kapcsolatban, stb, Az operációs rendszer egyik APIja, amelyik a fájlengedélyeket kezeli, hogy a szoftver olvashatja, vagy törölheti, módosíthatja azt. A mi engedélyünk szükséges mindezek hozzáféréséhez.

 

 

API, hasznosság és érték

 

Az APIk értéke folyamatosan nő, olyannyira, hogy az üzleti bevétel nagy részét képviselik. Az üzleti vállalkozások, APIkba fektetnek az adatok hozzáférése érdekében. A Google, az eBay, vagy az Amazon pénzt keresnek APIkkal. Az adatok, az üzleti élet domináns pillérei.

 

Miért értékes és hasznos?

Fejlesztőbarát, könnyen elérhető (HTTP és a REST), jól dokumentált a szoftverfejlesztési életciklusa (tervezés, tesztelés, építés, kezelés verziózás), meghatározott réteg (pl. fejlesztők) számára tervezték … és sorolhatnánk.

„Ebben a digitális korban az emberek mind adatbankok; elsősorban az az információ adja az értéküket, amelyet meg lehet szerezni tőlük.” Dean Ray Koontz

 

api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll  hibák és megoldások

 

Ha az api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll fájl hiányzik, akkor az, egy Windows-frissítéssel települ.

 

Az api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll legáltalánosabb hibaüzenetei:

 

  1. program nem indul, mert az api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll hiányzik a gépről

  2. (Indításkor) probléma, mert az api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll nem található

  3. api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll betöltéskor hiba történt, a modul nem található

  4. kódfuttatás nem folytatható, mert az api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll nem található

  5. stb.

 

Ezek megoldása egyszerűen, a api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll újratelepítése a számítógép Windows rendszer mappájába. 

segítünk

 

 


Hasonló bejegyzések

PPC
Cache
ALT
Felhasználói élmény



Hogyan tudunk segíteni Önnek jobb helyezést és több forgalmat elérni?
TECHNIKAI SEO
Elsőként a weboldalt technikailag elemezzük és javítjuk. Párat említve: sebesség, indexelés, responsivitás, url-ek, robots.txt, sitemap.xml. A technikai elemek roppant fontosak, ezért kell a Seo munkafolyamatot ezzel kezdeni. 
On-Site SEO
Itt a weblap admin felületében kezdünk el dolgozni. A cél az, hogy relevánssá tegyük az egész weblapot a megadott keresőszavakra. Pár beállítást említve: Title, meta leírás, head tagok, képek optimalizálása, belső linkek, tartalom optimalizálás.
Off-Site SEO
Majd a weblap erősítése következik, külső erőforrások felhasználásával. Tudatosan, külső hivatkozásokat, azaz linkeket, backlinket építünk a weblapnak. Már optimalizált weblapnál az eddig kiépített linkeket is vizsgáljuk, a károsakat eltávolítjuk.
Google Ads
A Google AdWords hirdetés nem az optimalizálás része, de egy olyan keresőmarketing lehetőség, amivel a fizetett hirdetések között tudunk megjelenni a találati lista elején. Kattintás alapú, gyors eredmény, könnyen mérhető teljesítmény.