Marketing szótár   /   Podcast jelentése magyarul
Podcast jelentése magyarul

Podcast jelentése magyarul


Mi az a Podcast magyarul?

Ma már közel kétmillió podcast csatorna érhető el világszerte és ebben benne van a hazai kínálat is, mely folyamatosan bővül. Ha még nem került a helyére pontosan a fogalom jelentése és nem tudja az olvasó, hogy miről is van szó, akkor most itt az alkalom, hogy kicsit bővítse az ismereteit, mivel most betekintést engedünk a podcastok miértjeibe!

 

 

 

Mit jelent a podcast?

 

A podcast egy olyan digitálisan rögzített hanganyag, hangfelvétel, amelyet a készítője az interneten tesz közzé. Bármilyen médiát tartalmazhat: interjút, híreket, zenét például.

 

Olyasmi, mint egy rádióadás, annyi különbséggel, hogy nem egy adott időpontban sugározzák, hanem sokkal szabadabban elérhető. Pontosan ez az egyik legfőbb előnye, hiszen a feltöltést követően már bármikor és bárhol meg tudunk hallgatni online. Az epizódok, amelyeket közzé tesznek nem csak meghallgathatók, hanem letölthető tartalmak is egyúttal.

 

Sőt, - és most egy újabb, feltehetőleg eddig ismeretlen fogalom következik – a podcasting technológiának köszönhetően a csatornára való feliratkozás segítségével az epizódokat automatikusan letölthetjük különböző eszközökre: pl. mobiltelefonra, laptopra vagy táblagépre. Hogy hogyan, azt nemsokára bemutatjuk. Ugye milyen kényelmes?

 

Szeretnénk, ha szó esne a podcastnak a pontos meghatározásáról: Maga a szó, 2004-ben jött létre, Ben Hammersley brit újságíró, rádiós, internet-szakírónak köszönhetően: a Portable On Demand, (igény szerint hordozható), illetve, és a „cast”, az angol broadcast, (adás, rádióközvetítés) szavakból. A New Oxford American Dictionary 2005-ben az év szavának nyilvánította.

 

 

Hogyan működik a podcast?

 

Az előző sorok után már nyugodtan beljebb áshatunk a témába, hiszen tudjuk mit jelent a podcast, vagyis ha már itt vagyunk, akkor igazán kifejtenénk, hogyan is működik a dolog.

 

Miután feltöltésre került egy adott podcast tartalom, az RSS technológia gondoskodik róla, hogy a különféle könyvtárakban, mint pl. a Soudcloud vagy iTunes, megjelenjenek az új tartalmak.

 

Az RSS = Really Simple Syndication egy olyan XML állományformátum család, amely webes együttműködésre szolgál, ezzel megkímélve a felhasználókat attól, hogy rendszeresen kelljen látogatni az ezt a megoldást használó weboldalakat, hogy ellenőrizzék az új tartalmakat.

 

 

Hogyan hallgathatok podcastot?

 

Hogy mi kell ahhoz, hogy podcastot tudjunk hallgatni?

 

Leginkább internet az, amire szükség van hozzá, hiszen már egy szimpla böngészőben is lehetőségünk van meghallgatni az adást. A netre is csak a letöltés idejéig van szükség, legalábbis, ha nem online szeretnénk hallgatni.

 

Ezen túl a másik fontos dolog az eszköz maga, amin meghallgatjuk. Ez lehet mobiltelefon, laptop, táblagép, asztali gép, vagyis amire podcastok kezelésére alkalmas szoftvert vagy applikációt tudunk letölteni, telepíteni. Viszont ha nem használunk hozzá semmilyen szoftvert vagy appot, hanem a böngészőből töltjük le, akkor azzal számolni kell, hogy mp3 fájlként lehet majd csak kezelni.

 

Kelleni fog még továbbá Spotify, Google, Apple – iTunes, SoundCloud vagy más podcast alkalmazás, könyvtár, amin elérhetjük a csatornákat. Egyébként a legtöbb iOS és androidos eszköz rendelkezik olyan alkalmazással, aminek a segítségével feliratkozhatunk podcast csatornákra és le is tölthetjük a műsorokat.

 

Érdemes jobban kifejteni a podcast hallgatás előnyeit, mert különböző lehetőségek közül válogathatunk a hallgatáshoz:

 

 

Podcast telefonon

 

Ha telefonon használunk podcast alkalmazást, akkor lehetőségünk van akkor is hallgatni az adást, ha nincs internetkapcsolatunk. Ugyanis az alkalmazást beállíthatjuk úgy, hogy akkor töltse le a legújabb részeket, amire feliratkoztunk és érdekel, amikor otthon vagyunk és van Wi-fi elérésünk. (Apple készüléknél: Beállítások - Podcastok - Mobil adatforgalom; Android készülék esetében pl. Player FM-nél: Beállítás – Csatlakozás – „mikor frissítsük” – Wifi-re állítás).

 

Így nem csak internetelérés mellett, hanem a mobilnet használata nélkül is megkapjuk az új epizódokat. Ami azonban még nagy előny mellette, hogy a podcast alkalmazás megjegyzi azt is, ha félbehagytunk egy műsort, ezért bármikor onnan folytathatjuk, ahol abbahagytuk. Bármilyen napi tevékenység közben otthon, úton, vagy edzés, főzés alatt, akármit is hozzon az élet. Így még talán azok is rákapnak, akik sosem tudnak időt szánni ezekre a dolgokra, hisz pl. utazás közben is meg tudják hallgatni azokat az adásokat, amik a nekik érdekes témákban kerülnek közzé.

 

Podcast és az Apple

Az iTunes podcast alkalmazás, app az IPhone, iPad, iPod esetében, gyárilag telepítve van, úgyhogy itt csak egy indítás szükséges, megkeresni azt, amelyre kíváncsiak vagyunk és feliratkozni rá. Sok más dolgunk nincs is vele.

 

Podcast és az Android

Több magyar kezelőfelületű ingyenes alkalmazást tölthetünk le Adroidos készülékünkre, mint például, a Player FM Google Podcasts, Podcast Addict (itt a menüből kell kiválasztani a nyelvet és csak fel kell iratkozni rá).

 

Podcast a weboldalon

 

A Microsoft ingyenesen letölthető alkalmazása: Grover Potcast

Mac-es asztali gépen pedig: Apple podcastok felhasználói útmutató

 

A letöltés után, a weboldalon csak egy kattintás, és már indul is a podcastokat tartalmazó cikkekben az előadás, mint pl. az ilyen podcast: podkaszt.hu.

 

 

Amennyiben úgy szeretnénk, automatikusan letöltődnek az új tartalmak, illetve értesítést kaphatunk az újonnan megjelent hangfelvételekről. Amikor egyszer már feliratkoztunk egy csatornára, onnantól igény szerint folyamatosan érkezhetnek az újabb hanganyagok. Ez egyszeri beállítást igényel és a fent említett alkalmazásokkal mindig friss tartalmakhoz juthatunk hozzá.

 

 

Miért jó podcastot hallgatni?

 

  • Elsősorban, mert akkor és ott hallgatjuk, ahol nekünk tetszik.

  • Online és offline egyaránt elérhető.

  • Akárhányszor újrahallgatható, bele tudunk pörgetni.

  • Jól jön, ha szélesebb látókörben keresünk érdekes tartalmakat.

  • Ha sportolunk éppen vagy a házimunkát kell elvégeznünk, de szeretnénk közben tartalmasan szórakozni.

 

A munkából kiszabadulva szeretnénk egy kicsit kikapcsolódni, de vár ránk egy hosszabb autózás, buszozás. Várakoznunk kell, amíg a gyerek végez a különórán, edzésen, de nincs semmi, ami lekössön addig? Ez idő közben simán meghallgathatjuk a kedvenc podcastunkat!

 

Unalmas a házimunka és jó lenne valami hasznossal eltölteni az időt közben? Oké, a takarításnak is meg lesz a gyümölcse, de közben nyugodtan meghallgathatunk egy érdekes interjút többek között.

 

A tematikus műsorok által ingyen juthatunk hasznos információkhoz, költekezés nélkül szórakozhatunk igényesen, hiszen mi válogathatjuk meg a műsor témáját. Bár a legtöbb műsor angol nyelvű, magyar nyelven is találhatunk szuper podcastokat, vagyis magyarul is halggathatunk jó anyagot.

 

Mivel csupán a letöltés idejéig kell internet kapcsolat, ha megvagyunk a letöltéssel, utána már offline is hallgathatjuk.

 

Kötetlen hallgatást tesz lehetővé, nincs műsoridőhöz kötve ellenben a tényleges rádióműsorokkal, melyeket csak valós időben érhetünk el. Ha kedvünk tartja, még akár hetekkel később is meghallgathatjuk azt a műsort, amely minket érdekel, de még nem volt időnk meghallgatni. Mindenki a saját időbeosztása szerint fogyaszthatja a tartalmakat és ha valami nem tetszik benne, nem érdekes számunkra, akkor szimplán tovább pörgetjük.

 

 

Manapság már nemcsak az olyan az adásokat nevezzük podcastnak, amelyekre alkalmazásokkal feliratkozunk, mint felhasználók, hanem amik a YouTube-ra feltöltésre kerülnek.
 

 

 

Mire van szükség, hogy podcastot csináljak?

 

Azt mondják, hogy a rádiózás úttörője, de mi kell hozzá? Az eszközöket illetően szükség lesz egy eszközre, ami alkalmas audio rögzítésére, valamint egy tárhelyszolgáltatóra. Bár manapság már bárki készíthet saját műsort, ha meg van hozzá a kreativitása, de nem árt, ha van mögötte megfelelő technikai tudás.

 

Egyre többen indítanak különféle témájú műsorokat, hiszen könnyedén és kényelmesen elérheti bárki az általunk közvetített adást. Milyen lenne saját műsort készíteni?

 

Itt meg kell jegyezni ezzel kapcsolatban, hogy vannak bizonyos ajánlások és követelmények, hogyan is kell kinéznie az RSS hírcsatornának. Mutatjuk!

 

Az angol nyelvű RSS feed, vagyis esetünkben a magyar podcast RSS hírcsatorna a Rich Site Syndication vagy Really Simple Syndication rövidítése. A műsor neve, az epizód címe és időtartama, amit közöl velünk. Fontos, hogy HTTP vagy HTTPS –t használjunk, de inkább az utóbbit, mert a betöltésben később akadályok gördülhetnek elénk.

 

Aki ezek után kedvet kapott hozzá, hogy podcastokat hallgasson, annak számos választási lehetősége van a podcast nyelve és a műsor témájának függvényében. Hogyha pedig maga a podcast készítés keltette fel az érdeklődésünket, akkor nincs más hátra, mint megfelelő témában elkészíteni saját műsorunkat!

 

 

Ez a cikk azért íródott, hogy aki eddig még nem volt tisztában a podcast jelentéseivel, az megtudhassa, hogy mi is a lényege, miről szól és tulajdonképpen, hogy miért jó dolog! Összegezve tehát:

 

A podcast, digitálisan rögzített, interneten hallgatható, és letölthető hangfelvétel.

A podcast hasonlóan a rádióhoz, lehet beszélgetés, hírek, zene, viszont ezt bármikor meghallgathatjuk online és letölthetjük. Nyomon követhetjük a számunkra érdekes vagy a világ különböző országaiban zajló műsorokat.

 

Önnek mi a kedvenc podcast műsora vagy melyik műsorok érdeklik újabban?

 

segítünk


Hasonló bejegyzések

Backlink
Baidu
Banner
Blog
Breadcrumb



Hogyan tudunk segíteni Önnek jobb helyezést és több forgalmat elérni?
TECHNIKAI SEO
Elsőként a weboldalt technikailag elemezzük és javítjuk. Párat említve: sebesség, indexelés, responsivitás, url-ek, robots.txt, sitemap.xml. A technikai elemek roppant fontosak, ezért kell a Seo munkafolyamatot ezzel kezdeni. 
On-Site SEO
Itt a weblap admin felületében kezdünk el dolgozni. A cél az, hogy relevánssá tegyük az egész weblapot a megadott keresőszavakra. Pár beállítást említve: Title, meta leírás, head tagok, képek optimalizálása, belső linkek, tartalom optimalizálás.
Off-Site SEO
Majd a weblap erősítése következik, külső erőforrások felhasználásával. Tudatosan, külső hivatkozásokat, azaz linkeket, backlinket építünk a weblapnak. Már optimalizált weblapnál az eddig kiépített linkeket is vizsgáljuk, a károsakat eltávolítjuk.
Google Ads
A Google AdWords hirdetés nem az optimalizálás része, de egy olyan keresőmarketing lehetőség, amivel a fizetett hirdetések között tudunk megjelenni a találati lista elején. Kattintás alapú, gyors eredmény, könnyen mérhető teljesítmény.