Blog   /   Buyer Persona jelentése
buyer persona
ÍRTA: H-Well Kft

Buyer Persona jelentése


Amennyiben Ön most kezdi a vállalkozását, és azért keresett rá a Buyer Persona kifejezésre, akkor nagyon jó úton van a siker felé!

 

Ez az elem, elengedhetetlen része a marketingstratégiának, pontosabban, a tartalommarketingnek.

 

A címszó alatt megtudhatja: Mi az a Buyer Persona? Miért és hogyan hozzunk létre egyet vagy többet?

                                     

A Buyer Persona jelentése szó szerinti fordításban: „vevő személy”.

 

Saját vállalkozásunk marketingstratégiájában, a kifejezés mögött, természetesen  nem egy „vevő személy” áll, hanem egy célcsoport, egy bizonyos ügyfél típus, ügyfélkarakter.

 

Kezdjük az elején:

A vállalkozásunk kezdetén, amikor a marketingstratégiát készítjük, első lépésként a vállalkozásunk célcsoportját szükséges meghatároznunk. Miért? Mert a célcsoportunkból kerülnek majd ki, a célpiacunk potenciális vásárlóit.

 

Például:

Edzőterem nyitását tervezzük. Sejtésünk van ugyan arról, hogy kik fogják látogatni, arról is van elképzelésünk, hogy mely korosztály - hiszen jellemző a sportolási kedv, motiváció bizonyos embercsoportokra -,  sőt már ismerőseink is szóltak, hogy jönni szeretnének.

 

De pontos információnk nincs arról, hogy mekkora forgalomra számíthatunk, melyik időpontokban, és  kik azok, akik rendszeres ügyfeleink lesznek.

 

Hogyan tudhatom ezt előre?

 

Szükségünk van egy következetesen felépített tervre, hogy a célcsoportjainknak kínálni tudjuk a szolgáltatásunkat, ők felfigyeljenek ránk, és megtalálnak minket.

 

Manapság az online marketing, a legsikeresebb marketingforma, a sajátos eszközeivel, módszereivel, ahol a vállalkozások, szervezetek, a vásárlót személyesen tudja elérni. 

Az online marketing egyik meghatározó eszköze, a tartalommarketing.

 

Weboldalainkra olyan tartalmakat kell írnunk, amelyek a célzott ügyfélkörnek, a célpiacunknak - online szóhasználatban -, a personánknak szól. Hogyan fogalmazzuk meg ezt a tartalmat? Nem ismerjük őket. Ezért készítünk saját personát!

 

 

Mi az a Buyer persona?

 

Az online térben a „célcsoport” helyett ügyfélkarakterről beszélünk, melynek egyszemélyes megszemélyesítője a persona.

Ez a persona, egy kitalált, konkrét személy, aki a célközönségünket képviseli, akinek tulajdonságai a célcsoportunk jellemzői.

 

Például: az első personánkat elnevezzük Szilviának, aki 28 éves, diplomás, imád vásárolni, kedves. Nagyvárosban él, vállalkozóként dolgozik. Vásárlásait megbeszéli barátnőivel. Tart attól, hogy nem tud szakmájában kiugrást találni, valahol megtorpant.

 

Szilvia personánk-hoz hasonló karaktereket megtalálhatjuk a nekik írt tartalmainkkal, a számukra kidolgozott, személyre szóló ajánlatokkal, amiben megoldást kínálnunk a problémájukra.

 

A megoldás, a mi esetünkben, a kondi bérlet lehet.  Ha kínálatunkat az ő személyére szabva tudjuk megfogalmazni, és meglátja ő is a lehetőségét benne, akkor már elindultunk a siker felé.  Ügyfelünk új projektje lehet a kiugráshoz, a rendszeres sportolás, amelynek egészségjavító hatás lélekben és testben bizonyított.

 

Ha jó tartalmakat, írunk személyre szólóan, a szolgáltatásunkat, már meg is rendelte Szilvia és a karakteréhez hasonló leendő ügyfelek.

 

Miért szükséges a persona?

 

Buyer personáknak kiemelt szerepe van, az inbound marketingstratégiábanHa a célcsoportot ismerjük-  tudjuk az érdeklődési körét, a minőségi igényét, vásárlási szokásait stb.  -,  csak akkor tudunk személyre szóló tartalmat írni, felkelteni az érdeklődését, megszólítani.

 

Tudnunk kell, hogy, kinek írjuk a tartalmakat. Ha mindenkinek szól a tartalmunk, akkor senki nem érzi azt, hogy ŐT szólítottuk meg. Nem írhatunk személyes tartalmat, he nem ismerjük a személyt, nem lesz a tartalmunkban olyan, amivel azonosulni tud.

 

Ha megismerjük weboldalaink olvasóit, követőinket, akkor tudunk számukra tartalmakat írni. Ezt követően, már, keresni fogja cikkeinket, akcióinkat, kedvezményeinket, szolgáltatásainkat és törzsvevőnk  lehet.

 

Ezért szükséges megalkotnunk a personáinkat. Egy célközönséghez adhatunk több personát,  és ha több personánk is van, ezért más ügyfélkarakterhez is tudunk szólni.

Minél pontosabb a personáink karaktere, annál hatékonyabban, könnyebben tudjuk megtervezni a marketingstratégiánkat.

 

 

Hogyan épül fel a persona

 

Célcsoportunk felépítésének kockái szinte végtelen számúak. Mindig lehet hozzáadni, részleteket pontosítani, finomítani.

 

Nézzük az alapelemeket:

 

  • Adjunk nevet, hogy könnyebb legyen elképzelni azokat a tulajdonságokat, amelyek jellemzőek, sőt nevek alapján minden tulajdonság memorizálható (Péterre ez jellemző, Katira meg az)

  • Legyen munkahelye, beosztása – melyik ágazatban dolgozik, hierarchia melyik fokán, mekkora cégnél

  • Személyes információk: életkor, nem, lakóhely, végzettség, családi állapot, jövedelem

  • Céljai: elsődleges cél, távolabbi célok, kihívások – hogyan tudjuk segíteni a megoldását

  • Értékek: elsődleges érték, problémák az értékesítési folyamatban

  • Webes szokásai: milyen blogokat olvas, mit szeret a leginkább nézni az oldalakon, érdeklődés, hobbi, tájékozódás, vágyai, milyen személyiségi típusba tartozik….

Az alapelemeken túl érdemes további finomításokat beiktatni, a pontosabb kép érdekében:

 

  • A vásárlás folyamatának részletével pl.: a döntés hogyanja, döntési joga, becsületes, vagy ügyeskedő, vásárlási ciklusa, vásárlás előtti tájékozódás milyensége, motiváció a vásárlásra, ki ajánlotta- bizalom, információszerzés, értesülés honnan, milyen gyakran vásárol…

Weboldalaink rendszeres látogatóiról, olvasóinkról  is tudunk egy-két információt begyűjteni, a személyes kommunikációk, kommentelések, hozzászólások mellett a különböző  eszközök segítségével., mint a Google Analytics, vagy a Facebook Audience Insights, (Célközönség Elemzési Adatai)

 

Ha ezeket az eszközöket megnyitjuk, ott pontosan látható, hogy melyik korosztály olvas minket, milyen eszközökön, melyik időben stb.

Ha fejünkben, már összeállt egy –két persona, akkor a következőkben alkossuk meg őket!

 

Építsük fel saját Pesonánkat

 

Nézzük meg, hogy ezzel a sok-sok információval a birtokunkban, hogyan hozzuk létre a saját vállalkozásunk első personáját.

Először csak jegyzeteljük le gondolatainkat: mit szeretnénk eladni – ha lehet, itt pontosan írjuk le.

 

Gondoljuk végig, hogy kiknek lehet erre szüksége és kinek árusítanánk szívesen. Ha elképzeltük ezt a vevőt, írjuk le a tulajdonságait: kinézete, kora, munkája, stílusa, öltözéke, érdeklődési köre…..játszunk el a témakör részleteivel.

 

Ha körülbelüli elképzeléseink bizonyos pontokon más irányt is vettek, akkor több persona kép van kialakulóban.

 

Következőkben, vegyük elő a Google Analytics, vagy a Facebook Audience Insights megvizsgált adatait és pontosítsuk a personáink tulajdonságait .

 

Majd a fenti a felépítési terv szerint vezessük végig personánk tulajdonságait részletesen.

 

Ezután következhet a profiljuk elkészítése:

Segítségünkre lehetnek: pl. Make My Buyer Persona-tcanva.com vagy a http://personapp.io.

 

 

Hogyan néz ki egy profi buyer persona?

Például kinézhet így is:

 

Összegezve:

Különlegeset adni, személyre szólót kínálni, csak akkor tudtunk, ha megismerjük azt, akinek adni szeretnénk.

Sikeres vállalkozásunk akkor lehet, ha ismerjük ügyfeleinket, meg tudjuk szólítani Őket és személyre szabott ajánlatot kínálunk nekik. Készítsünk ehhez több personát.

 

Javasoljuk készítse el a saját buyer persona minta profilját, hiszen ez előre viheti cége fejlődését.

Illetve kövesse nyomon a fejlődést, mivel lehet pár hónap múlva már más persona lesz kialakulóban.

 

segítünk


Hasonló bejegyzések

Blog írás kezdőknek, Így kell csinálni SIKERESEN
Facebook borítókép méret
SWOT elemzés: Mi az és hogyan működik?
Ingyenes online képszerkesztő program lista
SEO szövegírás árak 2024-ben



Hogyan tudunk segíteni Önnek jobb helyezést és több forgalmat elérni?
TECHNIKAI SEO
Elsőként a weboldalt technikailag elemezzük és javítjuk. Párat említve: sebesség, indexelés, responsivitás, url-ek, robots.txt, sitemap.xml. A technikai elemek roppant fontosak, ezért kell a Seo munkafolyamatot ezzel kezdeni. 
On-Site SEO
Itt a weblap admin felületében kezdünk el dolgozni. A cél az, hogy relevánssá tegyük az egész weblapot a megadott keresőszavakra. Pár beállítást említve: Title, meta leírás, head tagok, képek optimalizálása, belső linkek, tartalom optimalizálás.
Off-Site SEO
Majd a weblap erősítése következik, külső erőforrások felhasználásával. Tudatosan, külső hivatkozásokat, azaz linkeket, backlinket építünk a weblapnak. Már optimalizált weblapnál az eddig kiépített linkeket is vizsgáljuk, a károsakat eltávolítjuk.
Google Ads
A Google AdWords hirdetés nem az optimalizálás része, de egy olyan keresőmarketing lehetőség, amivel a fizetett hirdetések között tudunk megjelenni a találati lista elején. Kattintás alapú, gyors eredmény, könnyen mérhető teljesítmény.