Marketing szótár   /   JavaScript
JavaScript

JavaScript


Mi az a JavaScript?

 

Egy nagyon könnyen elsajátítható programozási nyelv.

 

Az internetre lett kifejlesztve, hogy színes, változatos, izgalmas, felhasználóbarát élményt nyújtson a weboldalak látogatói számára.

A JavaScriptet minden okos telefon támogatja, és manapság már minden webböngészőben fut. 

 

 

Mi a különbség a Java és a JavaScript között?

 

Lényegében az, hogy a JavaScript, ügyféloldalú, kliensoldalú szkriptnyelv, azaz elég egy értelmező a futtatásához.  

 

A Java pedig, egy általános célú, önálló programozási nyelv,  szükség van fordító programra (JVM) a kód végrehajtásához. Továbbá, a Java több API- val, és funkcióval rendelkezik, mint a Java Script, ez utóbbi ezért is egyszerűbb.

 

 

JavaScript tulajdonságai és alapok

 

A JavaScriptek, tehát, a böngészőben futnak, a HTML lap szövegébe épülnek be, és a felhasználó számára teszik élvezetessé az interneten való böngészést: a statikus weboldalakba dinamikát visznek, színesítik-, élvezetessé teszik a felhasználók számára: videók, 2D-s és 3D-s grafikák, interaktív térképek...

 

A JavaScript alkalmas továbbá mindarra, amire egy általános programozási nyelv, pl. saját osztályokat hozhatunk létre, értékeket tárolhatunk, külső modulokat használhatunk, stb.

 

Felhasználóként, az internetet böngészve, változatos, gazdag weboldalakat olvasgatva, nem is tudjuk, hogy milyen összetevők szükségesek ahhoz, hogy élményszerűen megkaphassuk az információkat az internetről.

 

Ezt a komplex élményt, három, egymásra épülő, webes technológiának köszönhetjük:

 

1.    A HTML jelölőnyelv adja a weboldal alapját, a webtartalmat, a weboldal felépítését, szerkezetét, formáját elrendezését.

 

2.    CSS stílusleíró nyelv leírja a HTML dokumentum stílusát, megjelenítési módját. A HTML elemek, kinézetét határozza meg.

 

3.    JavaScrip, szkriptnyelv pedig, lehetővé teszi a tartalom dinamikus frissítéseit, a multimédia vezérlését, az animált 2D,3D grafikát, stb.

 

 

Mi az a JavaScript tömb?

 

A JavaScript programozás során találkozhatunk a kifejezéssel, amikor valamilyen adatsort, vagy listát kezelünk:

Például:

 

javascript

Ilyen lista lehet még, az ügyfelek listája, készlet listája, stb. Ezeket a listákat nevezzük a JavaScriptben tömböknek.  Ez a nyelv nem tesz különbséget a két kifejezés között, ellentétben sok más programozási nyelvvel.  

 

A JavaScriptnek a története

 

A statikus www-t (világhálót), az egyetemek és a tudományos intézetek közötti jobb információs kapcsolat miatt találták ki 1989-ben. Egy évre rá jelent meg az első webböngésző, a WorldWideWeb. 

 

Az első kereskedelmi böngészőt a Netscape Communications Corporation vezette be, 1993-ban, és igen nagy népszerűségnek örvendett.  Brendan Eich, a Netscape Communications mérnöke 1995-ben kezdte el a JavaScript fejlesztését és alkotta meg a prototípusát Mocha, néven. Később kapta a „LiveScript” majd „JavaScript” nevet.

 

A JavaScript rövid idő alatt integrálódott web-böngészőbe, és így született meg a JS egy kliensoldali szkript nyelvként. Manapság lehet ügyfél-, és szerveroldal alapú is. A fejlesztési folyamat struktúrájának megteremtése érdekében JS- keretrendszerek  jöttek létre, mint például az Angular, React és Vue.JS.

 

 

Facebook megnyitása után nem sikerül játszani a játékokkal, vagy nem működik a YouTube-videó?

 

Előfordulhat, mivel van olyan médiafájl, amihez a JavaScript elengedhetetlen. Ilyenkor ellenőrizzük, hogy a JavaScript be van e kapcsolva, és ha nincs akkor azt a következőképpen tehetjük meg:

 

1.    Megnyitjuk a Chrome-ot, a számítógépünkön.

 

2.    Jobb felső sarokban, a három pontra kattintunk, majd a lenyíló lehetőségekből a „Beállítások”-ra kattintunk.

 

3.    Megkeressük baloldalon, az „Adatvédelem és biztonság” kategóriát. A lenyíló lehetőségekben, középen megtalálhatjuk a „Webhelybeállítások „ –at, és

 

4.     Itt lesz a JavaScript.

 

5.    Bekapcsoljuk az „Engedélyezve (ajánlott)” lehetőséget.

 

6.    Visszalépünk arra a webhelyre, ahol játszottunk, vagy néztük a videót.

 

7.    Bal felső sávban megkeressük az újratöltés ikonját és rákattintunk. Újratöltés. 

 

Ha még nincs letöltve a program, akkor itt a lehetőség: JavaScriptnek a letöltésére

Aki pedig kedvet kapott ennek az igazán egyszerű programnak a kipróbálására, itt megteheti: Itt próbálható ki a JavaScript.

segítünk


Hasonló bejegyzések

DHTML
Lead
USP
Szófelhő



Hogyan tudunk segíteni Önnek jobb helyezést és több forgalmat elérni?
TECHNIKAI SEO
Elsőként a weboldalt technikailag elemezzük és javítjuk. Párat említve: sebesség, indexelés, responsivitás, url-ek, robots.txt, sitemap.xml. A technikai elemek roppant fontosak, ezért kell a Seo munkafolyamatot ezzel kezdeni. 
On-Site SEO
Itt a weblap admin felületében kezdünk el dolgozni. A cél az, hogy relevánssá tegyük az egész weblapot a megadott keresőszavakra. Pár beállítást említve: Title, meta leírás, head tagok, képek optimalizálása, belső linkek, tartalom optimalizálás.
Off-Site SEO
Majd a weblap erősítése következik, külső erőforrások felhasználásával. Tudatosan, külső hivatkozásokat, azaz linkeket, backlinket építünk a weblapnak. Már optimalizált weblapnál az eddig kiépített linkeket is vizsgáljuk, a károsakat eltávolítjuk.
Google Ads
A Google AdWords hirdetés nem az optimalizálás része, de egy olyan keresőmarketing lehetőség, amivel a fizetett hirdetések között tudunk megjelenni a találati lista elején. Kattintás alapú, gyors eredmény, könnyen mérhető teljesítmény.