Marketing szótár   /   Java
Java

Java


 

Mi az a JAVA

 

A Java egy programozási nyelv, amelyet az 1990- es évek végén fejlesztett a Sun Microsystems (Informatikai termékeket gyártó cég Santa Clara-ba, Kaliforniában 1982-2010.).

 

A Java tervezésének koncepciója az volt, hogy szinte mindenféle eszközön (PC-k, okos telefonok, okos TV, stb.) tudjon futni.

 

A mai napig, a legsikeresebb, legkedveltebb programnyelvek egyike, kiváló tulajdonságainak köszönhetően:

 

  • általános célú, tehát széles körben használható a szoftverek írására

  • objektumelvű programozás jellemzi, ami azt jelenti, hogy az adatokat és műveleteiket az objektumok foglalják egységbe, amelyek egymással kommunikálnak. A program, ezeknek az objektumoknak az összességéből áll.

 

Többek között, a Java népszerűségét is folyamatosan vizsgálja a többi programozási nyelv társaságában, a TIOBE Programming Community. Ehhez a vizsgálathoz, a keresőmotorokat használja fel, amelyek segítségével kapja meg azt az eredményt, amivel megtudhatjuk hónapról hónapra, hogy melyik az a programnyelv, amire a legtöbben rákeresnek, melyik a legnépszerűbb, a listában.

 

Természetesen a népszerűség nem egyenes arányos a legjobb programnyelv listájával - ha lenne is ilyen. De nincs ilyen lista, hiszen van, amelyik nyelv erre alkalmas jobban, van, amelyik másra.

 

Íme, a 2020. július 4-i népszerűségi eredmény:

 

java

 

Előző év 1. helyéről a 2. helyre landolt a Java, ami persze kicsit sem csökkenti értékét.

 

Érdekességként az elmúlt évek népszerűségi listája:

 

program nyelv

 

Mi a Java sikerének, titka?

 

A Java egy univerzális nyelv, és felhasználóbarát. Sikerének további titka, hogy platform-független. Mit jelent ez?

 

A legegyszerűbb megérteni, az elterjedt szlogent idézve:

Írd meg egyszer, futtasd bárhol!”

 

Platform-független:

 

Ez az a szlogen azt jelenti, hogy miután megírunk egy kódot, az a legtöbb hardveren, (eszközön) futni fog, újrafordítás nélkül, persze, amire a Java telepítve van.

 

Hogyan lehetséges?

 

Mert a Java fordító programja, a Java bájtkódra fordítja le a forráskódot, nem egy másik nyelv szabályaira.

Érdekességként érdemes kitérni, hogy a Sun Microsystems ragaszkodott a Java tervek felcserélhetőségéhez, kompatibilitásához. A Microsoft, ennek ellenére, engedély nélkül, egyéni sajátosságokat adott a nyelvhez. Per lett a végén belőle, természetesen a Microsoft büntetést kapott.

 

És miért tértünk ki ezzel az érdekességgel?

 

Mert a Microsoft reakciója erre az volt, hogy a kihagyta termékeiből, a Java rendszert. Ezért hiányzik az Internet Explorer webböngészőjéből is, aminek az a következménye, hogy a Java-t használó weboldalak, nem jelennek meg helyesen.

 

A Sun és különböző cégek ezért, lehetővé tették a Java virtuális gép rendszer ingyenes (JVM) letöltését. (JVM: Java programozási nyelvhez készített virtuális gépek. A JVM feladata a Java bájtkód futtatása.)

 

 

Mi az a Java program, Java programozás?

 

A Javában tudunk objektumorientáltan programozni. Mit jelent ez?

Ez a számítógépes programozási modell, a logika és a funkciók helyett, az objektumok köré szervezi a szoftverek tervezését.  (Objektum: a valóság mintájára tulajdonságokkal és reakciókkal felruházott egység)

 

Vegyünk egy szemléltető példát az életből az objektumra:

 

Objektum lehet például egy anyag, a tej, amelynek  bizonyos tulajdonságai vannak: van térfogata, halmazállapota, színe.

Beleöntjük egy műanyag üvegbe, és mondjuk, berakjuk a fagyasztóba. A hűtés hatására megfagy, tehát külső hatásra, megváltozik a halmazállapota. Ha sokáig van a hűtőbe, akkor szétfeszíti a műanyagüveget, tehát hatással van a másik anyag tulajdonságára, azaz, reakciót vált ki egy másik anyagból. Ha mélyebbre megyünk részecskék szintjén ugyanez a helyzet.

Minden objektum egy osztály vagy alosztály példánya, az osztály adatváltozóival.

 

A Java jellemzői tehát:

·      objektumorientált, tehát az objektumok szerint csoportosít (a programozási stílusra és a nyelv felépítésére utal).

·      független attól az operációs rendszertől, amelyen fut

·      távoli gépeken is képes futni

 

A Java szoftver 3 szerepköre

  • programozási nyelv

  • köztes szoftver (middleware), amely az operációs rendszerek számára elérhetetlen szofveralkalmazásokat biztosítja

  • platform

 

Miért használjunk Java-t?

Mivel a Java nagyon sokoldalú, felhasználható webfejlesztésre, asztali alkalmazások és mobilalkalmazások, mobilapplikációk fejlesztésére.

  • a Java minden platformon működik (Windows, Mac, Linux, stb.)

  • gyors és egyszerűen használható

  • az egyik legnépszerűbb programozási nyelv

  • nyílt forráskódú

  • biztonságos

  • Hatalmas közösségi támogatással rendelkezik (fejlesztők tízmilliói)

  • objektumorientált nyelv, egyértelmű struktúrát ad a programoknak és lehetővé teszi a kód újbóli felhasználását

  • ingyenes

 

 

JAVA elnevezése, ikonjának története

 

A Java programozási nyelv feltalálója James Arthur Gosling (1955). A videójáték-konzolok számára készített egy platformfüggetlen nyelvet, az Oak-ot (jelentése:tölgy), amely az irodája előtt lévő tölgyfáról kapta a nevét. Mivel ez a név már foglalt volt, ezért meg kellett változtatnia a későbbiekben.

 

Miért pont Java lett?

 

A fejlesztők csapata, munka közben, rendszeresen egy kis kávézóba látogattak el, ahol sok Java szigetéről származó kávét ittak.

Ezért lett a nyelv neve Java és az ikonja, a gőzölgő kávéscsésze. De nemcsak itt köszön vissza a kávé, hanem a programnyelvben is.

Ha megnyitunk egy java.class fájlt hexa szerkesztővel, akkor azonnal meglátjuk, a: CAFEBABE szót. 

 

Java letöltés

Itt található a link, a letöltési lehetőséggel.

 

segítünk


Hasonló bejegyzések

JavaScript
Instagram
Internet marketing
Influencer



Hogyan tudunk segíteni Önnek jobb helyezést és több forgalmat elérni?
TECHNIKAI SEO
Elsőként a weboldalt technikailag elemezzük és javítjuk. Párat említve: sebesség, indexelés, responsivitás, url-ek, robots.txt, sitemap.xml. A technikai elemek roppant fontosak, ezért kell a Seo munkafolyamatot ezzel kezdeni. 
On-Site SEO
Itt a weblap admin felületében kezdünk el dolgozni. A cél az, hogy relevánssá tegyük az egész weblapot a megadott keresőszavakra. Pár beállítást említve: Title, meta leírás, head tagok, képek optimalizálása, belső linkek, tartalom optimalizálás.
Off-Site SEO
Majd a weblap erősítése következik, külső erőforrások felhasználásával. Tudatosan, külső hivatkozásokat, azaz linkeket, backlinket építünk a weblapnak. Már optimalizált weblapnál az eddig kiépített linkeket is vizsgáljuk, a károsakat eltávolítjuk.
Google Ads
A Google AdWords hirdetés nem az optimalizálás része, de egy olyan keresőmarketing lehetőség, amivel a fizetett hirdetések között tudunk megjelenni a találati lista elején. Kattintás alapú, gyors eredmény, könnyen mérhető teljesítmény.