Marketing szótár   /   TLD
TLD

TLD


Definíciója, magyarázata

 

Mi az a TLD?

 

A TLD (angolul: top level domain), jelentése legfelső szintű tartomány.

 

 

Mihez kapcsolódik a legfelsőbb szintű tartomány fogalma?

 

A legfelsőbb szintű tartomány, a tartomány név (domain név) felépítésében, balról jobbra a legvégén helyezkedik el, ponttal elválasztva, mint például: .hu

 

Mivel a domain név esetében jobbról balra tart a hierarchikus alárendeltség, így a legfelső szintű tartománynak van alárendelve, a tőle balra található második-, harmadik-, ha van negyedik-, ötödik szintű tartomány.

 

A domain név felépítése

(Forrás: Domain)

 

Röviden a domain nevekről:

Top level domains

 

Amikor beírunk egy domain nevet a böngészőbe, akkor normál esetben pillanatok alatt betölti a webhelyet (website). De mi történik ekkor? Első lépésben figyelembe veszi a domain nevet, majd ezután a hozzá tartozó IP címet kezdi el keresni. Ez egy egyedi számsor, ami azt jelenti, hogy minden webhely saját IP címmel rendelkezik.

 

Viszont ezt nehéz lenne megjegyezni a felhasználóknak, ezért a webhelyek közti navigációra inkább domain neveket alkalmazunk. Mint ahogy a fenti képen is bemutatjuk, a domain nevek jobboldali, legutolsó része a legfelső szintű tartomány.

 

 

Eredete:

 

Minden az Egyesült Államokban kezdődött, hiszen szerverek először csak ott voltak. Emiatt a domainnév nem országot jelzett, hanem működési profilt. Pl.:

 

.com - kereskedelmi célú

.gov - kormányzati célú, hivatali

.edu - oktatási célú

.net - infrastrukturális

.org - szervezeti (organization)

.mil - amerikai katonai szervezetek számára

 

 

 

A TLD-k kezeléséért a Kijelölt Nevek és Számok Internetes Társasága (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) felel. Ez egy 1998-ban alakult nonprofit részvénytársaság, amely vezetése alá tartozik az IANA, ami az IP-címek kiosztásáért felel, illetve hozzá tartozik a  DNS gyökérzóna karbantartása is.

 

Jelenlegi TLD fajták:

 

  1. Országkód szerinti, legfelsőbb szintű tartomány (country code top-level domain ccTLD), amelyet országok- és függő területek számára osztottak ki.

(például: .hu Magyarország, .at Ausztria, .sk Szlovákia, stb.)

 

Így egyszerű mindenki számára megkülönböztetni a végződések miatt, milyen országhoz tartozik.

 

  1. Általános legfelső szintű tartomány (generic top-level domain, gTLD, kettőnél több betűből álló legfelső szintű tartományok) Itt kétféle lehet: olyan domainek, amelyek közvetlenül az ICANN irányelveit követik. Ezek a nem szponzorált TLDk. A másik a szponzorált, ahol a szponzoroké a felelősség a regisztrációs szabályok betartásáért.

 

  1. Infrastrukturális TLD, amelyet kizárólag infrastrukturális céllal hoztak létre 1985. (ARPA),

 

A gyökérzóna TLD-k irányadó listája, az IANA weboldalán.

 

segítünk


Hasonló bejegyzések

SPF
SSL
Spam
Tartalommarketing



Hogyan tudunk segíteni Önnek jobb helyezést és több forgalmat elérni?
TECHNIKAI SEO
Elsőként a weboldalt technikailag elemezzük és javítjuk. Párat említve: sebesség, indexelés, responsivitás, url-ek, robots.txt, sitemap.xml. A technikai elemek roppant fontosak, ezért kell a Seo munkafolyamatot ezzel kezdeni. 
On-Site SEO
Itt a weblap admin felületében kezdünk el dolgozni. A cél az, hogy relevánssá tegyük az egész weblapot a megadott keresőszavakra. Pár beállítást említve: Title, meta leírás, head tagok, képek optimalizálása, belső linkek, tartalom optimalizálás.
Off-Site SEO
Majd a weblap erősítése következik, külső erőforrások felhasználásával. Tudatosan, külső hivatkozásokat, azaz linkeket, backlinket építünk a weblapnak. Már optimalizált weblapnál az eddig kiépített linkeket is vizsgáljuk, a károsakat eltávolítjuk.
Google Ads
A Google AdWords hirdetés nem az optimalizálás része, de egy olyan keresőmarketing lehetőség, amivel a fizetett hirdetések között tudunk megjelenni a találati lista elején. Kattintás alapú, gyors eredmény, könnyen mérhető teljesítmény.